התמכרות

אחת הבעיות הנפוצות בחברה הכלל עולמית, היא התמכרות ישנם אנשים אשר עוברים טראומות, מתמודדים עם משברים או כאלה הסובלים מחרדות ומעוניינים לברוח מהן באמצעות התמכרויות שונות.חוץ מההתמכרויות המוכרות לנו כגון: סמים, אלכוהול והימורים, ישנן התמכרויות נוספות כמו:בולמיה, אנורקסיה, התמכרות לטלפונים סלולאריים, התמכרות לאינטרנט או למשחקי מחשב. נשים רבות מפתחות גם התמכרות לקניות שניתנת לטיפול. ישנה עליה בהתמכרויות השונות, בשל הלחצים של העידן המודרני, אשר גורמת לחרדות ודיכאונות, או כאלה הקשורות לקדמה כגון אינטרנט, משחקי מחשב, טלפונים סלולאריים וכדומה.

הסימנים הידועים להתמכרויות השונות

ניתן למצוא סימנים שונים להתמכרויות כגון הימנעות מאכילה, אכילת יתר, חשד לא מובן בטעם והעדפות מיני מזון מה שמראה על השפעה של חומרים ממכרים, חשד להקאות, הסתגרות בחדר מעבר לזמן הסביר, שינה מרובה, אי תפקוד ביום, יום ועוד. אלה הם הסימנים של התמכרות שיש לשים להם לב. כאשר מדובר על הורים למתבגרים, יש לשים לב לבני הנוער על שינויים מהסוג הזה.

מי שחשוף במיוחד להתמכרויות הם בני הנוער , כאשר בגיל ההתבגרות הם נוטים לחצות קוים אדומים מה שגורם להגזמה ובהקצנה בכל מיני אופנים, כאשר ההתמכרויות הן אלה המסוכנות ביותר.

 סוג ההתמכרות הנפוץ ביותר- אלכוהול

אחת מההתמכרויות המוכרות לנו ביותר, הינה התמכרות לאלכוהול. מדובר על תופעה חברתית והיום גם הצעירים חשופים לה. אנשים רבים אשר סובלים מחרדות ודיכאון, נוטים ליפול לשתיית אלכוהול, היות והשפעתו המידית של האלכוהול מסייעת למתמכרים בהפגת החרדות ושיפור מצב רוחם. דבר זה, מוביל לצריכה מוגברת של אלכוהול, אך הרגיעה עוברת תוך כמה שעות ולאחר מכן, מגיע הדיכאון והחרדות שוב, מה שמצרך שתייה חוזרת, מה שהופל להתמכרות טוטאלית.

על האלכוהוליסט לרצות להיחלץ ממצב בעייתי ולא בריא זה, אם לגוף ואם לנפש ולכן עליו להגיע לטיפול בהתמכרות, רק כאשר הוא מבין שהוא לא יכול להמשיך לנהל את חייו באופן זה כאשר הוא מכור לאלכוהול. ראשית, יש לטפל בבעיית ההתמכרות ואז בחיזוק המתמכר באמצעות כלים להתמודדות מול דיכאון וחרדות.בישראל, קיימו קליניקות פרטיות לטיפול בהתמכרויות וקליניקות בפיקוח ממשלתי, אשר באמצעותן , ניתן יהיה להיגמל מאלכוהול. חלק מהטיפול כרוך גם בתרופות פסיכיאטריות המסייעות להתמודדות עם דיכאון.