מכון לאבחון פסיכודידקטי – מדוע חשוב לשלוח את הילד לאבחון?

לא מעט ילדים מתמודדים בימינו עם קשיי למידה. הנתונים מלמדים על עלייה מתמדת במספר האבחונים של הילדים אשר נאלצים להתמודד עם מצב זה. ההנחה הרווחת היא, שהעלייה נובעת, הן בגלל קשיים מסוימים שבעבר הילדים לא חשופים אליהם, אך גם בגלל העובדה שכיום הרבה יותר קל לאבחן קשיי למידה והיום שמים לב אליהם הרבה יותר מאשר בעבר.

הרבה אנשים שאינם מכירים את התחום, נוטים לחשוב שקשיי למידה הם משהו שאפשר להתגבר עליהם עם רצון או עם מקפידים על עבודה עם הילד בבית באופן אישי. רבים גם לא מודעים למשמעות של קשיי למידה על הילד שמתמודד איתם, מעבר לכל מה שקשור ללימודים עצמם.

כשאנחנו מדברים על קשיי למידה כפי שבאים לידי במסגרת אבחונים שנעשים באופן מקצועי על ידי מכון פסיכודידקטי, אנחנו מתכוונים לקשיים שיכולים לעלות אצל הילד בהקשרים שונים ומשפיעים על היכולת שלו ללמוד ולהגיע להישגים במהלך לימודיו. לא מדובר על קושי להבין את החומר או חוסר רצון ללמוד, מה שיכול להביא לציון נמוך במקצוע כזה או אחר.

הכוונה היא לקושי לקרוא, לכתוב, לעבד את המידע, לנתח אותו, קושי של דברים בסיסיים, אשר משפיע על הילד לא רק במקצוע אחד אלא מעבר לכך. הקושי עצמו הוא משמעותי, אך יש לכך השפעה הרבה יותר רחבה.

מדוע נכון לקחת את הילד לאבחון

אותם קשיים, כאמור, יוצרים בעיה יותר משמעותית ממה שנדמה לנו, ועל כן יש לקחת את הילד אל מכון אבחון פסיכודידקטי. כשיש מתמודד עם קשיים כאלה, אז ההשפעה הראשונה היא כמובן קושי ללמוד בצורה סדירה, מה שמוביל לפגיעה בציונים, אך גם למצב בו הוא מרגיש שהוא נשאר מאחור ביחס לילדים אחרים, מתפתח אצלו חוסר ביטחון וזה יכול להשפיע עליו במקרים שונים בחיים.

באופן כללי, קשיים בלימודים, בפרט כשמדובר על קשיים שנוצרים כתוצאה מליקוי למידה, יכולים להוביל לבעיות חברתיות, בעיות אישיות, בעיות התנהגותיות ועוד. אלה דברים שאסור לזלזל בהם. ולכן יש לאבחן את המצב במהרה בשביל שיהיה ניתן לפתור אותו.